Як правильно заточити свердло по металуЗаточити свердла по металу – можна декількома способами, опишемо кожен в подробицях.

 1. Профільний (з використанням спеціалізованих пристосувань і механізмів для заточування, правки і зміни кута ріжучої кромки свердла);
 2. Механічний (як інструмент використовуються: наждачний верстат, болгарка або шліф-машина);
 3. Ручний (свердло затискається в лещатах і, в залежності від діаметру свердла, використовуються напилки або натфелі).

Єдиними для будь-якого способу як заточити свердло по металу є такі моменти:

 • вибір і дотримання кута нахилу ріжучої частини до осі свердла (для металу, усереднено, значення кута дорівнює 55-60 градусам (загальний конус 110 – 120 градусів)). Існуючі нині свердла з вольфрамовим напиленням рис.6 практично не піддаються переточуванні і правці, а свердла радянського зразка зі сталі Р6М5 або Р18 мають кут в діапазоні від 52 до 64 градусів;
 • виведення і дотримання довжини перемички свердла (до діаметра 8 мм довжина дорівнює 0,3 – 0,6 мм, до діаметра 16 мм довжина становить 1 – 1,5 мм, а понад 16 мм – від 2 до 5 мм);
 • равнонаклонность крайок ріжучої частини щодо осі свердла і їх симетричне розташування щодо центру робочої поверхні рис.4.

Як заточити свердло по металу – спосіб 1

Свердло затиснути в каретці так, щоб при точінні каретка не стикалася з інструментом і його робочими частинами. Далі потрібно відрегулювати каретку на необхідний (або обраний по технічній літературі) кут щодо осі свердла.

Підводимо каретку безпосередньо в зону заточування при вимкненому верстаті і фіксуємо її. Опускаємо захисний екран і включаємо верстат. Як тільки перестали сипатися іскри, необхідно вимкнути верстат і дати йому зупинитись. Свердло провертає на 180 градусів і проробляємо все те ж саме.

Після того, як площині робочої частини виведені, починаємо доведення – заточку ріжучої кромки. Вона проводиться точно також, з тією лише різницею, що свердло доведеться кріпити вниз головою, а прохід робити з механічною подачею каретки. Друга кромка точиться ідентично. Як правильно заточити свердло по металу

Порада: як заточити свердло по металу, не пропустіть головне – свердла виготовляються з високоякісної інструментальної сталі і вимагають певної термообробки – в даному випадку Калки (нагрівання свердла і різкого охолодження в воді або маслі). Для цього рекомендується застосовувати звичайний пульверизатор або пластикову пляшку з проткнути шилом кришкою. Цими нехитрими пристосуваннями потрібно поливати заточувати частина свердла не менше, ніж раз в 5-10 секунд, при цьому тиск на свердло повинно бути дуже дозованим і рівномірним.

Як заточити свердло по металу – спосіб 2

За допомогою наждаку (з тонким або відрізним кругом) або болгарки нагострити свердло по металу можна набагато швидше, але може постраждати точність.

Як правильно заточити свердло по металу

Для цього на робочу плиту перед наждачним кругом прикріплюється шматок сталевого або алюмінієвого куточка, у внутрішній кут вкладається свердло і утримується руками. Потім потрібно плавно підвести свердло до кола і без особливого тиску почати точити. Після кожних 10-15 секунд необхідно вмочати свердло в воду.

Потім вся історія повторюється – спочатку виводяться площині, потім підточуються кромки, а наостанок береться заточной брусок з дуже маленьким розміром абразивного матеріалу, і площині шліфуються, виводячи гостроту кромки. Як заточити свердло по металу самостійно.

Як заточити свердло по металу – спосіб 3

Як правильно заточити свердло по металу, самий трудомісткий, але найбільш часто застосовуваний на дрібному виробництві. Свердло затискається в лещата і ставиться по вертикальному рівню, потім береться плоский напилок і поступальною ходою (строго в необхідної площині кута заточування) вирівнюється і виводиться площину.

Як правильно заточити свердло по металу

Перевернемо свердло на 180 градусів і повторимо процедуру. Потім береться невеликий напилок (за розміром і чистоті обробки) і доводяться зсередини ріжучі кромки.

Принципи та виключення з правил

Відповіддю на питання: «Як заточити свердло по металу?» – буде проста життєва мудрість – взявся гострити – користуйся вимірювальним інструментом або зроби (хоча б з паперу) шаблон профільного виду конуса свердла. Заточування кромки можна перевірити пальцем, провівши їм перпендикулярно профілю ріжучої частини – якщо палець прослизає, то впору назад на верстат, а якщо свердло чіпляє палець, значить, гострота з’явилася.

Серед всіх принципів роботи з ріжучими інструментами є три, які є обов’язковими до виконання в будь-якій ситуації:

 1. Завжди дотримуватися виробничу дисципліну і виконувати розпорядження норм і правил служби безпеки життєдіяльності та охорони праці.
 2. Стежити за працездатністю інструменту і запобігати його руйнування або псування, яка не підлягає відновленню.
 3. Чи не поспішати, все робити вдумливо і без суєти, з максимальною обережністю. Чи не гидувати засобами індивідуального захисту.

Тобто, на чільне місце, при виробництві заточувальних робіт, завжди ставляться: результат (як правило, на першому місці) і безпеку.

Про винятки можна говорити на багато менше – їх всього-то два:

 1. Не можна працювати в рукавичках і рукавицях з наждаковим обладнанням, але якщо не надягати нічого, то буде палити руки. Це протиборство кожен вирішує для себе сам, тому що, в підсумку, факт порушення є, і з цим нічого не поробиш.
 2. Заточка свердел проводиться за потребою, вона не має жорстких часових обмежень (крім табличній «стійкості інструменту»). Тому немає і єдиної системи профілактики, своєчасного усунення дефектів і нормальних умов зберігання інструменту.

Інформація на замітку: Верстат для заточування ножів своїми руками,  Струбцина своїми руками

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*