Сорт яблуні Чудное – диво дивовижне, диво дивне!яблуня сорту чудное

Серед різноманіття яблунь Чудное виділяється не тільки великими плодами, а й невибагливістю до погодних умов і примітним зовнішнім виглядом. Його цінують за щорічний рясний урожай і форму крони, що дозволяє легко знімати яблука в період їх дозрівання. Розглянемо ближче цей цікавий і оригінальний сорт російської селекції.

Історія сорти Чудное

Сорт Чудное почав свою історію в Челябінську завдяки старанням М.А. Мазуніна, який схрестив німецький сорт Еліза Ратко і російський сорт Уральське зимовий. Одержаний гібрид є природним карликовим деревом. Його відносять до позднелетнего сортам з досить тривалим (для літніх сортів) терміном зберігання плодів – до місяця.

Для найкращого запилення Чудное краще посадити поруч з яблунями сортів Братчуд і приземлені.

Опис зовнішнього вигляду

Оскільки яблуня Чудное відноситься до карликових сортів, висота дерева не перевищує півтора метра на карликових підщепах і двох метрів на сильнорослих.

Крона дерева широка і розпластана, хилиться до землі так, що майже стосується її. Виникає відчуття, ніби листя стелиться по землі.

Селекціонери відзначають зовнішню схожість плодів сорту Чудное з одним з її батьків – сортом Еліза Ратко. Гідність Чудного в тому, що його плоди можуть досягати середньої маси в 200 гр. Яблука округлі, злегка приплюснуті, іноді з невеликою ребристістю.

Плоди яблуні Чудное

Яблука сорту Чудное можуть покриватися світло-червоним рум’янцем, але іноді залишаються жовто-зеленими

Колір плодів – жовто-зелений, під час дозрівання на сонячній стороні з’являються світло-червоні штрихи рум’янцю. Можливо і відсутність цих самих штрихів. Шкірка у плода тонка, під нею можна розгледіти ледь помітні точки.

М’якоть соковита, хрустка, з дрібною зернистістю. Кисло-солодкий смак відносять до десертних, а після вживання яблука в їжу залишається приємний післясмак.

Плоди сорту Чудное мають в своєму хімічному складі мікроелементи, що несуть користь людському організму. Крім вживання в свіжому вигляді, яблука можна використовувати в приготуванні варений, соків, компотів і вина.

Гідності й недоліки

Відмінна морозостійкість дозволяє вирощувати сорт Чудное у всіх регіонах країни, а його вітростійкість – вибирати для посадки місця відкриті не тільки для сонця, але і для вітрів.

Плоди яблуні Чудное

Яблука сорту Чудное досить великі, вони не тільки мають гарний смак, але і залишають після себе приємний післясмак

Сорт відносять до числа скороплідний – яблуня починає плодоносити вже на третій рік після посадки. До того ж урожай вона дає щороку в великому обсязі. З одного дерева можна зняти до 80 кг яблук, а форма його крони робить їх збір дуже зручним.

Самі яблука володіють прекрасним смаком, і вживання їх в свіжому вигляді буде корисним не тільки для здоров’я, але і для настрою. До того ж вони зберігаються ще місяць після збору, що є хорошим терміном для літніх сортів.

Ще одним безсумнівним достоїнством сорти є стійкість до хвороб і шкідників. Правда, ці дані засновані на відгуках садівників, що виражають захоплення яблунею Чудное. Офіційно підтвердженим є стійкість сорту до парші.

Гілка яблуні з плодами сорту Чудное

Сорт Чудное починає плодоносити вже на третій рік після посадки – незаперечний плюс для будь-якого садівника

Серйозних недоліків у даного сорту зараз не виявлено, що говорить про перевагу вибору яблуні Чудное.

посадка

Щоб яблуня добре прижилася на дачній ділянці, потрібно знати правила її посадки.

Кращий час для посадки – рання осінь (до середини жовтня) і весна (середина квітня). Перед посадкою коріння саджанця тримають у вологому ганчірці. Після покупки постарайтеся посадити його якомога швидше, оскільки молоде деревце надто чутливо до перепадів температури. Чим швидше Ви посадите його на ділянці, тим швидше воно звикне до погодних умов і адаптується на новому місці.

У сорту Чудное є одна важлива особливість – для його посадки потрібно шукати місце з високо розташованими грунтовими водами. Чим вище їх рівень, тим краще, оскільки яблуня дуже потребує вологи і не переносить навіть невелику посуху. Це так нетипово для яблунь.

Відстань між деревами при посадці складає три метри. Яма для саджанця викопується глибиною 50 сантиметрів і шириною 70 сантиметрів. Для кращої приживлюваності яблуні верхній дернової шар перемішується з перегноєм. Перед закладанням цієї суміші в яму вливають 10 літрів води.

Саджанець розташовують так, щоб місце щеплення знаходилося на висоті двох сантиметрів над землею. Після посадки грунт у пристовбурних кіл притоптують і насипають невеликий пагорб для майбутніх поливів.

Догляд за яблунею

Основне правило – регулярний полив протягом сезону. Влітку він проводиться щотижня. Також після кожного поливу і дощу грунт необхідно рихлити. На кожну яблуню має йти по десять літрів води. Підживлення здійснюється два рази на сезон – використовується курячий послід в пропорції 1:20 або коров’ячий гній – 1:10.

У перший рік яблуню обов’язково підрізають для формування нижнього ярусу крони. Наступна обрізка буде проводитися вже в період плодоношення, щоб залишити розмір плодів колишнім і збільшити термін життя яблуні. Догляд за дорослим деревом включає в себе обрізку пошкоджених гілок і тих, що ростуть під гострим кутом до стовбура. Процедура проводиться на початку осені.

У віці двох або трьох років яблуню підгодовують комплексним мінеральним добривом. Оптимальна підживлення становить 30 гр азоту, калію або фосфору.

Перед зимою здійснюють якісний полив яблуні, щоб запасти її вологою. Так їй буде легше перенести морози.

Квітуча яблуня сорту Чудное

Квітуча яблуня сорту Чудное – справжня окраса саду

Боротьба з хворобами і шкідниками

З усіх шкідників найнебезпечнішими для яблуні вважаються короїди і щитівки. Вони проникають глибоко в кору, в важкодоступні місця, і вивести їх звідти стає дуже складно. Гусениці і жуки, які нападають на листя, бутони і нирки, завдають не меншої шкоди. Величезної шкоди завдає попелиця, випиваючи все соки з яблуні.

Опис популярних способів боротьби з шкідниками:

  • Дерево обробляють сечовиною (по-іншому карбамід) або сульфатом міді. Щоб позбутися від засіли в корі шкідників, двічі на рік проводять побілку дерева. Скорочує чисельність комах санітарна чистка кори.
  • Атакуючих листя комах збирають вручну і спалюють.
  • При боротьбі з короїдом його норки протикають дротом, обробляючи потім ці місця шприцом з інсектицидом.
  • Щоб захистити плоди яблуні від шкідників, пристовбурні кола перекопують перед зимою, щоб потурбувати зимуючих в верхніх шарах комах. З метою профілактики збирають опале листя і спалюють її.
  • Сміття або гниючих листя під деревом – небажане явище, тому необхідно проводити періодичну чистку, і комахи не будуть встигати приживатися на яблуні.

Профілактика заощадить Ваш час і нерви, які витрачаються при боротьбі з шкідниками. Обприскуйте яблуні сульфатом міді, сульфатом заліза або бордоською рідиною, білите кору дерева і очищайте її, перевіряйте крону яблуні на наявність гнізд шкідників.

Шкідники і ознаки ураження ними яблуні на фото

Масове скупчення щитівок на стовбурі Так виглядає щитівка на втечу Жук-короїд вражає деревину, проробляючи в ній незліченні ходи Личинки короеда

Яблуня сорту Чудное відповідає найсуворішим вимогам, що пред’являються садівниками. Дерева добре переносять зимові морози і не вимагають додаткового укриття. Яблука містять набір корисних для здоров’я людини речовин, а доглядати за деревом досить просто.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*