Смородина Екзотика – ягідна королевасмородина екзотика

Чорна смородина Екзотика – улюблена культура багатьох садівників. Це один з великоплідних сортів. Не менш значущими перевагами є висока врожайність, транспортабельність і стійкість до шкідників і хвороб. Соковитими ягодами можна поласувати вже на початку липня, оскільки Екзотика – сорт раннього терміну дозрівання.

Історія сорти

Сорт чорної смородини Екзотика був виведений у ВНДІ селекції плодових культур і НДІ садівництва Сибіру імені М. А. Лісавенко в результаті запилення сорту Сіянець Голубки сумішшю пилку сіянців, отриманих від вільного запилення сорту Бредторп. Внесений до Державного реєстру в 2001 р, рекомендований для вирощування в Центральному регіоні Росії.

опис

Екзотика – один з найбільш великоплідних сортів чорної смородини. Вага ягід варіюється від 3,5 до 6,5 м Плоди округлої форми, блискучо-чорного кольору. Мають тонку шкірку і кисло-солодкий смак. Ягоди мають ніжним ароматом.

смородина Екзотика

Ягоди сорту Екзотика дуже великі, округлі, одномірні, блискучі

Кущ чорної смородини Екзотика пряморослі, з товстими світло-зеленими паростками, пятілопастная великими листками. Має середню густоту. Квітки великі і білі. Кущ має прямі кисті з широкою віссю, на яких густо ростуть ягоди в кількості 8-15 штук. Грона нагадують виноградні.

Кущ смородини Екзотика

Кущ смородини Екзотика сильнорослий, пряморослі, середньої густини

Гідності й недоліки

переваги

недоліки

великі ягоди схильність сорту антракнозу висока стійкість до шкідників і хвороб нестійкість до посухи висока врожайність старі кущі можуть пошкоджуватися почковим кліщем зимостійкість колір може дивуватися пізніми весняними заморозками відмінна транспортабельність тривале зберігання плодів

Оглядовий відео про смородині сорти Екзотика

особливості посадки

Щоб зібрати рясний урожай чорної смородини сорту Екзотика, необхідно правильно посадити рослину і правильно доглядати за ним.

Ділянка землі, на якому буде рости кущ, повинен бути розташований на добре освітленому відкритому місці, оскільки в тіні рослина витягнеться, а розмір плодів зменшиться. Чорна смородина воліє слабокислі грунту (рН 5,1-5,5). Кущі сорти Екзотика висаджують один від одного на відстані 1-1,3 м.

Саджанці чорної смородини Екзотика з відкритою кореневою системою висаджують восени (на початку жовтня). Протягом зими земля навколо куща Утрамбуйте і осяде, навесні рослина швидко піде в зростання і добре приживеться. Якщо придбаний саджанець в контейнері, то посадку можна здійснювати як восени, так і навесні.

 1. Перед посадкою грунт на ділянці вирівнюють від ям і западин, видаляють бур’яни.
 2. Викопують яму діаметром 40-50 см і глибиною 20-30 см заповнюють перепрілим компостом або гноєм.
 3. Підготовлену яму засипають на 1/2 удобреному грунтом, в яку заглиблюють саджанець на 8 см вище кореневої шийки. При посадці стебла заглиблюють таким чином, щоб в землі опинилися 3 нижні бруньки, стільки ж залишають над поверхнею грунту. Всю іншу частину куща зрізають секатором.
 4. Перед тим як засипати яму землею з торфом, в неї вливають 7 л води. Торф буде зберігати достатню кількість вологи.
 5. Після посадки землю трохи утрамбовують.

Важливо! Коренева система саджанця повинна мати одеревів вид з 3-5 основними країнами довжиною близько 15-20 см.

кущі смородини

При посадці кількох кущів чорної смотродіни слід враховувати той факт, що відстань між ними повинна становити 1-1,3 м

Відео: посадка саджанця чорної смородини

розмноження

Найпростішим і доступним способом є розмноження здеревілим держаком. З здорових однорічних пагонів нарізають живці довжиною близько 15-20 см. Для гарної приживлюваності їх варто замочити на 12 год в розчині гумату натрію. Після закінчення зазначеного часу живці висаджують в підготовлену землю.

живці смородини

Щоб швидше сформувати новий кущ смородини, іноді садять в одну лунку відразу по 2-3 держака одного сорту хрест-навхрест

Відстань між живцями має становити 15 см, між рядами – 25-30 см. Підстава слід нахилити на південь, верхівку – на північ.

особливості догляду

Догляд за чорною смородиною Екзотика полягає в розпушуванні грунту, поливі, видаленні бур’янів, обрізку, обробці від хвороб і шкідників, підгодівлі.

Важливо! В останніх числах травня слід засипати землю навколо кожного куща торфом, компостом, скошеною травою і ін. Це буде сприяти пухкості грунту і захистить її від перегріву і втрати вологи.

полив

Сорт смородини Екзотика дуже любить вологу, тому молоді кущі варто поливати один раз в 7-10 днів 10 л води, а дорослі кущі – 30-40 л. Зволожувати грунт потрібно акуратно, не чіпаючи куща, так як це може викликати розвиток борошнистої роси. Для поливу бажано використовувати воду, підігріту на сонце.

підживлення

 1. Перша підгодівля здійснюється в останніх числах березня. Під кожен кущ ллють воду з розчинився в ній курячим послідом (100 г на 10 л води).
 2. Під час інтенсивного росту зав’язі (в травні) рослина поливають розчином нітроамофоски (150 г на 10 л води).
 3. Восени кущі удобрюють відром перегною зі склянкою золи.

обрізка

Обрізка і формування куща – дуже важливі процедури.

обрізка смородини

Секатор необхідно тримати ріжучої стороною до залишеної частини пагона – так зріз буде більш рівним, крім того, це дозволить уникнути зминання тканин гілки

Багато садівники вважають, що урожай ягід буде рясніше, якщо на кущі багато пагонів, проте це припущення неправильне. Основа врожаю ягід формується на сильних здорових приростах попереднього року. Найбільш продуктивними є гілки скелета куща 2-3-річного віку.

 1. Перший раз смородину обрізають в момент її посадки, залишаючи при цьому 3-4 добре розвинених і здорових втечі з рівномірно розміщеними нирками.
 2. На 2-3 рік після посадки обрізають слабкі, зламані, сухі, пошкоджені пагони. Залишають 5 зручно розміщених і добре розвинених гілок.

  формування куща

  Схема формування куща смородини

 3. Формування куща за допомогою обрізки закінчується на 4 рік після посадки, потім проводиться підтримуюча обрізка. Вона полягає у видаленні старих гілок або гілок, які мають більш короткі річні прирости. Замість вирізаних залишають таку ж кількість прикореневих пагонів. Якщо їх мало, то крім старих гілок видаляють кілька більш молодих. Підтримуючу обрізку проводять протягом усього життя куща.

Відео: обрізка смородини

Хвороби і шкідники

Сорт Екзотика може піддаватися таким хворобам:

 • антракноз (плями бурого кольору на листках смородини, що виникають від надлишку вологості);
 • септоріоз (плями іржавого кольору з чорною крапкою посередині, що виникають від нестачі світла, азоту, надлишку вологи).

Від вищевказаних хвороб допоможе обприскування 3% розчином мідного купоросу, яке здійснюють до розпускання бруньок. Перед цвітінням рослину обприскують препаратом Топаз (10 мл на 10 л води). Після того як був зібраний урожай, кущі обробляють у міру необхідності після дощу.

Основними шкідниками смородини Екзотика є стеклянница, тля, кліщ. Для профілактики появи комах кущі обприскують в період вегетації препаратом БІ-58 (10 мл на 10 л води).

Препарати для боротьби з хворобами та шкідниками (галерея)

БІ-58 Препарат Топаз Мідний купорос

Збір врожаю

Плоди чорної смородини Екзотика починають дозрівати в перших числах липня. Урожай з одного куща становить близько 1-1,5 кг.

Ягоди смородини Екзотика

Сорт смородини Екзотика відрізняється високою врожайністю

Ягоди відрізняється універсальністю, оскільки їх можна вживати у свіжому вигляді і використовувати для приготування варення, джему та ін. Плоди можуть зберігатися в холодильнику, не втрачаючи корисних властивостей, протягом декількох тижнів.

Екзотика – сорт смородини, який відрізняється своєю універсальністю. Ягодами можна поласувати уже в перших числах липня, оскільки Екзотика відноситься до ранніх сортів. Щоб отримати гідний урожай ягід, садівникові доведеться докласти чимало зусиль, однак воно того варте!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*