Садова суниця Дарселект – елегантний французький стильДарселект

Дарселект – результат діяльності французьких селекціонерів, який став найвідомішим серед ранніх європейських сортів суниці садової. Класичний смак в поєднанні з зовнішнім виглядом, врожайністю і транспортабельністю уможливили його комерційне вирощування. Ягоди Дарселект придатні до вживання в свіжому вигляді і для приготування консервації. Докладний ж опис сорту допоможе садівникам правильно доглядати за рослиною, щоб згодом досягти хороших урожаїв. 

Полуниця або суниця?

Звичне назва – полуниця – з точки зору ботаніки, помилково. Така рослина існує, ось тільки зустрічається воно в дикорослому вигляді або в садах у селекціонерів. Справжня назва корисної і улюбленої багатьма ягоди – садова суниця.

Полуниця і садова суниця походять з одного сімейства розовоцветних, але їх характеристики істотно відрізняються. Є також лісова суниця, ось вона більше схожа з садової, її ягоди найароматніші, хоча дрібніше, ніж у «сестер».

Цікаво, що різниця в назвах існує тільки в групі східнослов’янських мов, в інших – змінюється закінчення або використовується одне слово. наприклад:

 • російська – суниця / полуниця;
 • український – Суниця / полуниця;
 • білоруський – суніца / клубніци;
 • англійська – strawberry;
 • французький – fraise / fraises;
 • німецький – erdbeere / erdbeeren.

Опис принципових відмінностей

Назва «полуниця» походить від форми ягід, а «суниця» – тому, що її плоди хиляться до землі. Зовнішній вигляд куща також різниться: квітконоси високі – це полуниця, а якщо ховаються під листям – садова суниця. Листя полуниці світло-зелені, з численними складочками, а у садової суниці – майже гладкі і пофарбовані темніше. Та й колір ягід суниці садової ближче до звичного краснокирпичное, на відміну від рожево-фіолетового у полуниці. Але головна відмінність в тому, що полуниця – дводомна рослина, а садова суниця – однодомна (чоловічі та жіночі квітки знаходяться на одному кущі, тому запилення не потрібно). Це та причина, по якій саме садову суницю стали селекционировать і вирощувати в промислових масштабах і на городах, а полуницю можна зібрати на узліссях і галявинах.

Французька гордість – характеристика сорту Дарселект

Селекціонери працюють над виведенням сортів, експериментуючи і схрещуючи кращі зразки рослин. Так на базі Паркера і Ельсанта в 1998 р з’явився новий середньоранній сорт короткого світлового дня – Дарселект. Цвітіння починається після середини травня, а початок збору врожаю припадає на першу декаду червня. При вирощуванні в теплицях терміни дозрівання зміщуються на кінець травня.

Садова суниця Дарселект

Великі ягоди з відмінним смаком і суничним ароматом

Зовні плоди Дарселект виглядають переконливо: великі ягоди вагою не менше 18 г (в середньому – 30 г, окремі екземпляри досягають 50 г, а рекорд – 80 г, як середнє яблуко). Прогнозована врожайність з однієї рослини 700 г, а при правильному проведенні агротехнічних робіт – до 1 кг. Кущ – до пари ягодам – ​​рослий, висотою до 40 см з потужними цветоносами і темно-зеленим листям, витримує навантаження за рахунок розвиненої кореневої системи.

Садова суниця Дарселект

Кущ високий, всипаний ягодами

Дарселект відноситься до десертних преміум-сортам: ягода солодка, з ледь помітною кислинкою. Смаковими якостями додає шарму яскравий суничний аромат. М’якоть щільна, пружна, але без зайвої водянистості. Серцевина світло-червона, а зовні – блискуча шкірка характерного для Дарселект червоноцегляні кольору з помаранчевим відливом. При правильному догляді форма плодів витягнута, з притупленим конусом, але при зміні умов вирощування (спека, надмірний або недостатній полив) з’являються деформовані ягоди: округлі або гофровані.

Таблиця: переваги і недоліки сорти

критерій оцінки переваги сорту недоліки сорти Кущ Усов трохи, тому загущення плантації не відбувається Потужна коренева система не дозволяє розміщувати понад 4 кущів на 1 кв. м. Ягода Велика, солодка, легко транспортується, не темніє і не тече В кінці плодоношення подрібнюється, збільшується кількість деформованих ягід Агротехніка Можливо плодоношення протягом 4-5 років без пересадки Після 3 років врожайність знижується Кліматична стійкість Переносить спеку до 40 ° C при достатньому поливі Вологолюбний, тому при посухи кущ загине збір врожаю Плодоніжка легко відламується, полегшуючи збір   Змінена ягода сорти Дарселект

При незадовільних умовах вирощування збільшується кількість деформованих плодів

Особливості агротехніки стосовно сорту Дарселект

Продуктивність будь-якої культури залежить не тільки від особливостей сорту, але і від правильності догляду за рослинами. Для вирощування суниці садової бажано, щоб грунт був чорноземної, супіщаних або суглинистой. На інших грунтах також можна отримати урожай, якщо грамотно виконувати агротехнічні прийоми і дотримуватися технологію культивування.

Підготовка місця для плантації

Садова суниця – рослина світлолюбна, тому кущі Дарселект рекомендується розміщувати на рівних і відкритих ділянках. Землю перед посадкою розсади необхідно скопати на глибину одного багнета лопати і очистити від бур’янів. Підготовка лунок: викопати ямку завглибшки 30 см і наполовину засипати її сумішшю грунту з добривами (гній + 30 г суперфосфату). Також прискорити укорінення допоможе деревна зола (до 150 г на одну рослину). Суперфосфат можна замінити 15 г сірчанокислого калію. Обробку грунту слід проводити заздалегідь, але якщо такої можливості не було, то підгодівлю проводять одночасно з посадкою.

Для захисту від бур’янів і від пересихання земляного кома ділянку мульчують:

 • чорною плівкою під час посадки кущів,
 • тирсою, сухою травою і іншим рослинним матеріалом під час цвітіння і закладки ягід.

Особливості розмноження і посадки суниці садової Дарселект

Для Дарселект підходять традиційні способи розмноження: вусиками і діленням кущів. Кращу приживлюваність показали рослини, вирощені в окремих контейнерах, оскільки у них розвинена коренева система. Існує також спосіб розмноження насінням, але для вирощування сорти Дарселект він не підходить, оскільки висока вірогідність не отримати заявлені характеристики, та й для дачника-любителя це трудомісткий процес. 

Фотогалерея: способи розмноження суниці садової

Розсада Фріго швидше приживається і дає урожай незалежно від сезону Від материнської рослини відокремлюються молоді відростки з точкою росту і новими корінцями З насіння виростити суницю можна, але це клопітка справа з непередбачуваним результатом Розетки бажано вкорінювати в окремі горщики

розмноження вусами

Садова суниця Дарселект дає помірна кількість пагонів, на кінцях яких розвиваються розетки. Цей процес починається після завершення плодоношення. Щоб не послабити материнське рослина, слід залишати не більше трьох вусів, а решта необхідно зрізати. Молодий кущик бажано вирощувати в горщиках, але можна залишити його вкорінюватися на лад грядці, а пересаджувати його на нову плантацію в вересні.

розподіл куща

Для прискореного розмноження плантації можна скористатися методом ділення куща. На третій рік материнський кущ розростається, тому його можна викопати і, обережно звільнивши коріння, відокремити молоді ріжки. Робиться це навесні або після плодоношення.

Важливо! Придатний до висадки саджанець повинен мати коріння довжиною більш 5 см, розвинений ріжок (сердечко) і три-чотири нових листочка.

Розсада за методом Фриго

Розсада є відкриті коріння і сердечко. Готують її з однорічних кущів, які викопують восени, обробляють і зберігають в холодильниках при постійній вологості 90% і температурі -2 ° C близько 8 місяців. Підготовлені саджанці Фріго зручно транспортувати, приймаються вони швидше звичайних. Але при роботі з ними слід дотримуватися інструкції:

 • не наражати різких перепадів температур, розморожувати поступово;
 • після розпакування витримати в холодній воді, щоб відновилися коріння;
 • висадити розсаду необхідно протягом трьох діб.

Правила висаджування розсади суниці садової Дарселект

Розмножувати кущі в теплицях можна протягом усього вегетаційного періоду, а у відкритому грунті краще приживаються рослини, посаджені в вересні або квітні. Урожай можливий від осінніх саджанців, а ось весняні будуть в перший рік набирати силу і нарощувати кореневу систему, для цього варто обривати з’являються квітконоси, які послаблюють кущ.

За рахунок того, що кущі Дарселект великі, висаджують їх на відстані не менше 30 см один від одного, інакше ряди будуть загущувальну і рослинам не вистачить харчування. Щільність при дворядних посадках: всередині смуги 40 х 40 см, а між подвійними рядами 90 см. Точка зростання при посадці повинна знаходитися на рівні землі, а коріння щільно утрамбовували в грунт.

Режим поливу і внесення підгодівлі

Полити рослина необхідно відразу після посадки. Протягом всього періоду вегетації земля не повинна висихати, інакше не тільки урожай суниці Дарселект знизиться, а й кущі не переживуть посухи. З постійним крапельним зрошенням рослини витримують спеку до 35 ° C. При більш високих температурних показниках плантацію варто притіняти УФ-сіткою або вирощувати під плівкою. Полив здійснюється під корінь, двічі в тиждень: вранці або ввечері. Для полегшення проникнення вологи до коріння ущільнений шар грунту необхідно рихлити. Показник того, що рослинам не вистачає води – порожниста ягода і відрив плодоніжки разом з м’якоттю. Але при надмірному поливі ягоди будуть водянистими, а рослини можуть дивуватися гниллю.

Порада! Якщо була проведена підготовка грунту, в перший рік після посадки суницю не підживлюють. Сигналом для внесення підгодівлі служить зміна форми ягід, забарвлення листя або нездоровий вигляд куща.

Оскільки сорт суниці садової Дарселект починає плодоносити лише після повного розвитку коренів, то на промислових плантаціях цей процес прискорюється і регулюється внесенням підгодівлі. Випускаються готові комплексні добрива, розроблені для вирощування суниці садової, але вносити підживлення слід строго по інструкції і дотримуватися рекомендованих концентрацій. Інакше перегодованому рослини дадуть потужний ріст зелені на шкоду врожаю.

Таблиця: внесення підгодівлі сезонний

період вегетації вид підживлення Весна: пробудження і початок вегетації Нитроаммофос (20 г на відро води), органіка (коров’як 1:10 або курячий послід 1:12) Весна: бутонизация, зростання зав’язей На 10 л води додати калійну селітру (40 г) або деревну золу (100 г) + борну кислоту (3 г) Літо: після збору врожаю; початок осені Сечовина (30 г на відро води) або коров’як (1:10) + деревна зола (100 г на відро)

Увага! Свіжі органічні добрива – це розсадник нематод і шкідників, тому і коров’яку, і пташиний послід потрібен час перебродити. Перед внесенням їх сильно розбавляють. Застосовуються органічні добрива для збільшення зростання куща, але вони зменшують кількість квітконосів.

Хвороби і шкідники суниці садової Дарселект

Щоб протягом чотирьох-п’яти років суниця Дарселект давала стабільний урожай, необхідно берегти плантацію від шкідників і псування. Профілактикою ураження попелиць стане підсаджування в міжряддя часнику, чий специфічний запах відлякає личинок. Але цей захід не врятує від гнилі або грибкових захворювань: знизити ризик допоможе видалення на початку вегетації пошкоджених, підгнилих і старого листя.

Хвороби, характерні для Дарселект:

 • вертіцеллёз (Verticilium albo-atrum);
 • борошниста роса (Oidium);
 • суничний кліщ;
 • тля.

Основним заходом в боротьбі проти захворювань суниці залишається пересадка плантації після п’яти років культивування на нове місце. Також ретельно слід вибирати попередників. Вдалі культури: часник, цибуля, квіти з сильним запахом (чорнобривці) і пряні трави.

Вертіцеллёз

Вертіцеллёз

Починається поразку з зміни забарвлення листів, а закінчується загибеллю куща

Захворювання відноситься до грибкових. Перші ознаки – в’янення листя, почервоніння черешків. Відбувається відмирання тканин кореня, серцевини, в результаті чого кущ гине. Оскільки це захворювання характерно для пасльонових (картопля, томат, перець), не можна висаджувати суницю після цих культур. Спори гриба-збудника залишаються в землі до трьох років і вражають нові рослини, проникаючи в них через коріння. Тому після видалення уражених рослин плантацію слід обприскати фундазолом або Бенорадом.

Борошниста роса

Борошниста роса на листках суниці садової

Ледь помітний білий наліт призводить до загибелі врожаю

Борошниста роса проявляється в ураженні листя, вусів, квітконосів білим нальотом, порушується процес запилення і утворення зав’язі. На пізніх стадіях захворювання листя скручуються і на них з’являється бурий некроз; ягоди стають жорсткими, неправильної форми і покриваються восковим нальотом, їх смак і запах набувають неприємного земляний відтінок. Грибок розвивається у вологому і теплому середовищі. Сприятливі умови створюються в теплиці, а у відкритому грунті захворювання проявляється дощовим літом або може бути занесено з розсадою. Запобігти ураженню борошнистою росою можна шляхом підняття грядок і профілактичним обприскуванням препаратом Квадріс. Якщо з’явилися ознаки хвороби, то обробляють кущі без ягід препаратами Топаз, Свитч, фундазолом, Байлетон.

Попелиця і суничний кліщ

Суничний кліщ ховається під листям

Важливо вчасно виявити пошкоджені листя і видалити їх до того, як шкідник пошириться на всю плантацію

На пошкоджених кущах скручуються листя, всередині яких помітно скупчення комах. Загинути може не тільки один лист, а й вся рослина. Проти шкідників застосовують інсектициди: Актара, Актеллік, Актофіт. Прихильники органічного землеробства обприскують кущі, уражені тлею, сумішшю соку часнику, цибулі і кульбаби (2: 2: 1,5 на 10 л води) або 6% мильним розчином.

Збір і зберігання врожаю

Урожай суниці садової Дарселект

При правильному вирощуванні урожай з одного куща досягає 1 кг, а з сотки 260 кг

Ягода сорту Дарселект досягає споживчої зрілості протягом трьох днів. Колір за цей час змінюється з рожевого до цегляно-червоного. Коли на ягоді з’являється глянсовий відблиск – пора знімати урожай. Плоди на кущі неоднакові: зустрічаються з гребінчастим кінчиком, такі екземпляри, як правило, більші за сірникову коробку. Урожайність кущів висока – до 1 кг з куща. Полегшує збір то, що ягода з плодоніжкою легко відділяється від квітконоса. Дарселект селекціоновані як промисловий сорт. Ягоди щільні, пружні і легко переносять транспортування: не втрачають забарвлення і стійкі до пошкоджень. Але для збереження врожаю слід дотримуватися правил:

 1. Збір виробляти в суху погоду, інакше розкиснули після дощу ягоди не витримають довше доби без холодильника.
 2. Відривати ягоди разом з плодоніжкою, щоб не порушувати цілісність шкірки.
 3. Збирати суницю вранці, ввечері або при похмурій погоді, тому що під жаркими променями ягоди нагріваються і стають трохи млявими, це знижує лежкість при транспортуванні.
 4. Укладати зібраний урожай краще в берестяні короби або фанерні ящики, при цьому всі пошкоджені ягоди видаляються, щоб від них не псувалися здорові.

Зберігати і перевозити зібраний урожай можна протягом трьох-чотирьох діб і лише в прохолодних контейнерах. Завдяки формою і розміром, ягоди Дарселект красиво виглядатимуть цілими на тортах і у фруктових асорті. Але також вони підходять для заморозки, приготування варення і джемів.

Відео: огляд сорти суниці садової Дарселект на фермерській плантації

Відгуки садівників

Про Дарселект. У моїх умовах був висаджений розсадою Фріго типу нормалл. Ягода велика, смачна з невеликою кислинкою під час дозрівання ягоди йшли дощі 6 днів поспіль-післясмак як ніби з’їв шматочок ананаса. З хвороб присутній бура плямистість (хоча 2 рази оброблялася). Усов дає небагато.

Бойтон

Дарселект люблю, росте вже три роки, урожай хороший. На смак вона мені теж подобається.

sacurafleur

Дарселект у мене росте на найскладніших ділянках. Сахара в плодах не дуже багато, але зате інших корисних речовин – антиоксидантів більше багатьох сортів.

Andrey_

В кінці березня купила на виставці 15 саджанців Дарселект. Для посадки визначила сонячне місце, приготувала хороший грунт і постійно доглядала за посадкою. Душа і очей раділи – рослини добре освоїлися на новому місці, активно почали рости і навіть зацвіли! З настанням 30 град. спеки в травні, мій Дарселект почав чахнути. Всі мої зусилля з порятунку, не принесли результату. На сьогоднішній день у мене залишилося тільки ЧОТИРИ кущика! Шкода, тк ягода дуже смачна. Мені здається, що Дарселект не подобається наша спека, тк він народився у Франції. А може я помиляюся ????

Tat

Великоплідний сорт суниці садової Дарселект з відмінним десертним смаком відрізняється врожайністю, транспортабельністю, стійкістю до хвороб і шкідників. А прості правила культивування збільшують його популярність у садівників і фермерів.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*