Китайська слива – гостя з Піднебесної в російських садахкитайська слива

Китайська слива володіє безліччю незаперечних переваг. Рослина прекрасно росте і плодоносить практично на всій території Росії. Її з успіхом вирощують і в європейській частині країни, і на Уралі, і в Сибіру. До того ж вітчизняними селекціонерами виведено близько півсотні сортів, придатних для вирощування в різних кіматіческіх зонах. Про достоїнства сливи китайської, про сортовому розмаїтті рослини і про особливості агротехніки читайте в нашій публікації.

Відмінні риси сливи китайської

Prunus salicina – латинська назва сливи китайської. Це невелике деревце з чарівними квітами навесні і ароматними плодами восени родом з Маньчжурії і північних гірських районів Китаю. Згідно ботанічної класифікації рослина має найменування зливу иволистная або трёхцветковая. Жителі Піднебесної вирощують різноманітні сорти вже кілька тисячоліть. У XVI-XVII ст. її почали культивувати в Японії, де зливу стала дуже популярною не тільки завдяки приємному смаку плодів, а й чудовому цвітінню.

Слива китайська

Слива китайська цінується садівниками не тільки за врожайність, але і за прекрасне цвітіння

В Європу зливу китайська була завезена тільки в XIX столітті, причому рослина з’явилася завдяки бізнесменам з США, які в той час активно розвивали ділові відносини з Японією. Через це в європейських державах сливу китайську частіше називають японської.

Ще одна назва плодів – цзюйлінка. А в Європі її називають «принцесою» або «Білосніжкою» через чудових квіток, якими покрито деревце навесні.

Деревце невисока, в середньому його висота становить 2-2,5 м (деякі сорти 3-4 м). Відмінною рисою сливи китайської є те, що навіть без формує обрізки її крона має обриси майже правильного кулі. Листові пластинки декілька більше і більше витягнуті, ніж листя у сливи інших видів.

Плоди бувають злегка витягнутими приплющеними, кулястими, а також можуть мати серцеподібну форму. Забарвлення у сортів варіюється від яскраво-жовтого до темно-червоного і бордового відтінку. Шкірочка міцна.

Плоди сливи китайської

Плодові гілки «китаянки» усіяні смачними і ароматними сливами

М’якоть плодів досить соковита, смак і запах приємний (нагадує аромат і абрикоса, і дині). Кісточку практично неможливо відокремити від м’якоті.

Дуже цінується зливу китайська за цвітіння. Цей період триває недовго, всього 3-5 днів, але видовище це чудове. Деревце повністю в квітках, оскільки в кожної квіткової нирці утворюється по 3-4 бутона.

Переваги і недоліки – таблиця

переваги недоліки Холодостійкість. Слива китайська переносить морози до -45-55 ºС. Раннє цвітіння. Через цю особливість бутони можуть бути пошкоджені при впливі заморозків. У цьому випадку вони обсипаються і зливу не плодоносять. Транспортабельність. Шкірочка плодів досить щільна, тому їх можна перевозити на далекі відстані. Короткий термін життя. Через 15-20 років плодоношення китайської сливи зупиняється. Швидкоплідність. Через 2-3 роки після посадки зливу дає урожай, який збільшується з кожним роком. Схильність розвитку кореневої гнилі. Універсальність плодів. Їх можна вживати в свіжому вигляді, а також вони підходять для приготування начинки для пирогів, вина, варення і компотів. Самобесплодни. Необхідно підбирати сорти-запилювачі.

Популярні сорти китайської сливи

Російськими селекціонерами виведено понад півсотні сортів китаянки. Підібравши відповідні для свого регіону і задовольняють переваги садівника за смаковими характеристиками, можна закласти прекрасний сливовий сад і отримувати відмінний урожай смачних плодів щорічно.

скороплодная

Слива скороплодная була отримана фахівцями Всеросійського селекційно-технологічного інституту садівництва і розсадництва, за допомогою схрещування сорту Уссурійська червона і Climax. Сорт популярний серед російських садівників і культивується з 1965 року. Слива скороплодная рекомендована до вирощування в Центральному, Центрально-Чорноземному і Далекосхідному регіонах.

Висота деревця становить всього 2,5 м. Крона компактна. Дрібні листові пластинки пофарбовані в світло-зелений колір. Врожайність хороша, зі дорослого дерева отримують до 30-35 кг слив, при цьому перший урожай можна отримати вже на другий рік після висадки саджанця в грунт.

Плоди мають правильної кулястої формою. Середня маса однієї сливи становить в середньому 30-35 м Щільна шкірка, забарвлення якої варіюється від яскраво-жовтого до червоного, покрита характерним сизим або білястим восковим нальотом. Один з бочків плода, освітлюваний сонцем, має рожевий відтінок.

Не дуже щільна м’якоть забарвлена ​​в жовтий колір. Смак – кисло-солодкий, на думку гурманів, аромат нагадує запах дині. Скороплодная підходить для приготування соків і компотів. Термін зберігання плодів досить тривалий, їх можна зберігати в холодильнику протягом 3-3,5 місяців.

Сорт самобезплідний. Для отримання врожаю на ділянці необхідно висадити не менше трьох дерев. Кращими запилювачами для скороплідністю стануть:

 • сорт Червона куля;
 • будь-яка гібридна алича (російська слива).

скороплодная

Сорт скороплодная очен популярний серед садівників

Суперіор

Сорт виведений японськими селекціонерами. Слива частково Самоплідна, тому їй потрібні запилювачі, в якості яких може виступати будь-який сорт китайської сливи або аличі.

Суперіор має свої особливості:

 • Плодоносить щорічно, при цьому врожайність сорту стабільна.
 • Збір урожаю починається в середині серпня.
 • Плоди відрізняються великим розміром (60-75 г) і чудовими смаковими якостями.
 • Шкірочка забарвлена ​​в жовтувато-ліловий відтінок з дрібними білими і чорними точками.
 • М’якоть яскраво-оранжевого кольору, ароматна і соковита.
 • Плоди довго зберігаються в прохолодному приміщенні або холодильнику.

Дерево невисоке, його максимальна висота – 2,5 м. Необхідно проводити регулярну обрізку, щоб омолоджувати сливу. Суперіор стійкий до віспі (шарки) – одному з найбільш небезпечних захворювань сливи, що не піддаються лікуванню. В значно меншій мірі сливи ушкоджуються плодожеркою.

Суперіор

Шкірочка плодів сливи сорту Суперіор пофарбована в жовтувато-ліловий відтінок

Оленка

Китайська слива з російським ім’ям Оленка є результатом перехресного запилення сортів Китаянка і Червона куля, яка на початку 2000-х провели фахівці Орловського філії ВНІІСПК. В результаті роботи, проведеної селекціонераміі науково-дослідного інституту, вийшло компактне деревце з розкидистою кроною. Зливи мають відмінне десертним смаком, привабливим зовнішнім виглядом і дозрівають в першій декаді серпня.

На відміну від інших різновидів сливи китайської, Оленка починає цвісти пізніше, тому необхідно особливо ретельно підібрати їй запилювачів. На цій посаді можна використовувати сорти сливи російської (аличі гібридної):

 • Золото скіфів,
 • Тімірязєвська,
 • Шатер і інші.

Плоди сливи Оленка мають форму кулі, шкірка – темно-бордовий колір з бузковим відтінком. М’якоть пофарбована в насичено-оранжевий і володіє дуже приємним десертним смаком з невеликою кислинкою. Основною перевагою сорту є те, що плоди не розтріскуються, навіть в умовах дощового літа. Урожайність з одного деревця становить близько 20 кг, а в середньому маса плода становить близько 40 м Порівняно з іншими сортами врожайність Оленки невисока, але зате сорт плодоносить щорічно, без перерв на відпочинок.

Основною перевагою сорту є те, що кісточка маленька і, на відміну від більшості сортів «китаянок», досить легко відділяється від м’якоті. Плоди добре переносять транспортування, але лежкість не така хороша, як у інших сортів. У прохолодному місці сливи зберігаються тільки близько місяця.

Оленка не страждає від таких поширених недуг слив, як клястероспоріоз і Моніліоз. Але, по-думці більшості садівників, слива схильна до нападу попелиці.

Оленка

Плоди сливи Оленка мають кулясту форму і пофарбовані в темно-бордовий колір з бузковим відтінком

червона куля

Деревце компактне, його висота становить 2,3-2,5 м. Крона куляста, нижні пагони звисають. Відмітна риса Червоного кулі – дрібні листочки з яскраво вираженою центральною жилкою. Через це вони мають злегка увігнуту форму.

Сорт був отриманий радянськими аграріями, за допомогою схрещування слив Бербанк і Уссурійська червона.

Ще однією специфічною рисою Червоного кулі є те, що плоди формуються тільки на пагонах минулого року і на так званих букетний гілках. Цю особливість необхідно враховувати садівникам при проведенні обрізки. Дозрівання слив відбувається в першій декаді серпня. Плоди потрібно знімати вчасно, оскільки шкірка перезрілих слив лопається і розтріскується.

Плоди Червоного кулі досить великі, їх маса становить в середньому 40-45 м Зливи пофарбовані в яскраво-червоний відтінок і мають майже круглу форму. Щільна шкірка покрита матовим сизим нальотом.

М’якоть Червоного кулі пухка, м’яка і волокниста. Забарвлення лимонно-жовта. Однак, показники транспортабельності досить хороші.

Стійкість до захворювань середня. Сорт рідко уражається клястероспоріозом. Червона куля заявлений як самоплодовий, але наявність запилювачів бажано. На цій посаді можуть виступати сорти:

 • скороплодная;
 • Маньчжурська красуня;
 • Золота куля.

червона куля

Зливи пофарбовані в яскраво-червоний відтінок і мають майже круглу форму

маньчжурська красуня

Сорт є одним з найстаріших і перевірених різновидів сливи китайської. У Росії його почали культивувати ще на початку 20-х років минулого століття. Маньчжурська красуня з’явилася випадково. Сорт був отриманий в результаті самовільного запилення слив на дослідній станції Яоминь в Маньчжурії.

Кущ виростає у висоту до 1,6-1,8 м. Крона сильно загущених і майже куляста. Кора лущиться і покривається невеликими тріщинами навіть на молодих пагонах. Листові пластинки при невеликих габаритах сливи досить великі. Величина листа досягає 10-13 см в довжину.

Плоди дрібні, їх середня маса становить 12-15 г. але окремі екземпляри важать до 20 м Форма слив злегка приплюснуті. Урожайність невелика. з одного куща знімають до 10-12 кг плодів. Жовтувато-оранжева шкірка з фіолетовим рум’янцем дуже щільна.

М’якоть забарвлена ​​зеленувато-жовтий відтінок. Вона досить жорстка і кислуватий на смак, аромат приємний. Перевага плодів Маньчжурской красуні – їх соковитість. Дозрівання плодів відбувається досить пізно в кінці серпня або в перших числах вересня. При цьому плоди дуже швидко обсипаються.

Маньчжурська красуня добре переносить як морози до -30 ºС, так і тривалу посуху влітку. Основним недоліком є ​​схильність до моніліозу, клястероспоріозу і краснухи. Маньчжурська красуня самобесплодни. Для зав’язування слив їй необхідні запилювачі. Для цієї мети підійдуть китайські сливи сорту:

 • Уссурійська;
 • Уральська червона;
 • Уральська золотиста.

маньчжурська красуня

Перевага плодів Манчжурской красуні – їх соковитість

Ніженка

Сорт був отриманий в результаті перехресного запилення Китаянки і скороплідністю. Деревце заввишки до 2,5 м має кулястої кроною. Пестуни відрізняє дуже гарне цвітіння. На відміну від інших китайських слив кількість бутонів в одному суцвітті досягає п’яти, а чашечки чарівних квіток нагадують дзвіночки.

Кулясті сливи мають середню величину, маса плода становить 25-35 г. Шкірочка забарвлена ​​в яскраво-червоний, а м’якоть в блідо-жовтий. Смак не дуже солодкий, але приємний, сливи просто тануть у роті. Ніженка позиціонується як частково Самоплідна. Для отримання більш високого врожаю можна висадити на ділянці кілька саджанців. Для запилення підійдуть сорти:

 • Самоплідна;
 • Орловський сувенір;
 • Червона куля.

Середня врожайність неженка становить близько 30 кг з дерева, а при хороших умовах – близько 40 кг. Дерево досить добре переносить морози, однак поворотні заморозки можуть пошкодити квіткові бруньки.

Ніженка

Кулясті сливи сорту Ніженка мають середню величину, маса плода становить 25-35 г

Орловська мрія

Батьком Орловської мрії читається зливу Оленка. Гібрид виник в процесі вільного запилення.

Сорт є однією з новинок російської селекції. Орловська мрія була зареєстрована в Росреестра 10 років тому.

Цінність Орловської мрії в зовнішньо привабливих і великих плодах. Зливи пофарбовані в різні відтінки червоного і фіолетового, мають величезну кількість дрібних підшкірних точок темно-коричневого кольору і шар сизого нальоту.

М’якоть пофарбована в бурштиновий колір. Вона не дуже щільна і майже повністю складається з волокон. Невелику кісточку відокремити від неї практично неможливо. Смак Орловської мрії дуже солодкий, що обумовлено низьким вмістом кислот в м’якоті. Урожай встигає в першій декаді серпня. З одного деревця знімають до 20-25 кг плодів.

Гідність Орловської мрії є її часткова самоплідність і морозостійкість. Холод переносить не тільки саме деревце, а й квіткові бруньки рослини.

Орловська мрія

Плоди сливи сорту Орловська мрія покриті сизим нальотом

Золота куля

Сорт є одним з найбільш ранніх. У порівнянні з іншими китайськими сливами, висота яких становить 2-2,5 м, Золота куля – справжній гігант. Висота розлогого дерева становить 4 метри.

Яскраво-жовті з рожево-помаранчевим рум’янцем плоди мають кулясту форму. Маса плода становить 60-65 м золотиста м’якоть дуже ароматна, солодка і соковита. Любителі відзначають, що смак Золотого кулі нагадує персик або ананас.

Золота куля

Плоди сливи китайської сорти Золота куля яскраво-жовті з рожево-помаранчевим рум’янцем

Орловський сувенір

Сорт китайської сливи призначений для вирощування в Центральних регіонах Росії. терміни дозрівання плодів – середні. Орловський сувенір – частково самоплоден, але для кращого плодоношення бажано висаджувати запилювачі, в якості яких підійдуть сорти:

 • Сестра Зорі;
 • китаянка;
 • Гігант.

Дерево займає досить багато місця (цю особливість потрібно враховувати при посадці), в висоту воно виростає до 3 м і має розкидисту крону. Плоди пофарбовані в ліловий відтінок і покриті сизуватим нальотом. М’якоть бурштинова, має приємний кисло-солодкий смак. Маса одного плоду становить 30-35 г.

Дозрівання відбувається дружно в першій декаді вересня. Урожайність дуже залежить від погоди. При хороших умовах вона становить 30-40 кг з дерева, мінімум – 15-20 кг при дощовому і прохолодному літо.

Орловський сувенір

Лілові плоди сливи китайської сорти Орловський сувенір мають приємний кисло-солодкий смак

особливості агротехніки

В основному культивування звичайної і китайської слив не має значних відмінностей, але щоб продовжити термін плодоношення дерев садівникові необхідно знати кілька особливостей.

Посадка саджанців: вибір місця і підготовка грунту

 1. Територія, вибрана для культивування слив, повинна добре висвітлюватися сонцем і бути захищена від вітрів.
 2. Підбираючи ділянку для посадки, слід врахувати, що всі сорти є самобесплодни або частково Самоплодность. Для гарного плодоносіння необхідно висадити на ділянці кілька сортів (мінімум три). Сорти-запилювачі рекомендується підбирати за термінами цвітіння. Можна висаджувати не тільки різні екземпляри сливи, а й сливу російську (аличу гібридну), а також аличу звичайну. Між саджанцями необхідно залишити відстань в три метри.

 3. Грунт для посадки повинна бути нейтральною. Якщо грунт на ділянці кислий, то землю необхідно розкислювати, додавши в неї доломітове борошно і деревну золу.
 4. Величина посадкової ями повинна складати 70 см в діаметрі і 50 см в глибину. На дні рекомендується влаштувати дренаж з керамзиту, битої цегли або щебеню.

 5. В яму необхідно внести перегній або торф. Добрив, які були додані в грунт при посадці саджанця вистачить приблизно на три роки. Згодом китайську сливу буде необхідно удобрювати перегноєм з додаванням суперфостфата і сірчанокислого калію.

Особливості догляду за «китаянкою»

 • Орієнтовна норма поливу складає 10 л / м². Зволожувана площа повинна збігатися з проекцією крони.

 • Гілки дерева досить тонкі, тому вони можуть ламатися під вагою плодів. Подбайте про опорах. Це можуть бути дошки, які можна підставити під плодоносні гілки.
 • Проводьте обрізку щорічно. Навесні вирізуйте все подмёрзшіе і висохлі гілки. проріджують крону при її сильному загущенні. це сприятиме збільшенню врожаю.

Нюанси зимівлі

 • Більшість сортів китайської сливи морозостійкі, при цьому деякі переносять холоду до -50 оC. Але все ж краще підготувати дерева до зимівлі, щоб не було неприємних сюрпризів навесні.

 • Зі встановленням негативних температур в листопаді обертайте стовбур сливи спеціальним покривним матеріалом.

 • Струшуйте сніг з дерева, під його вагою тонкі гілки китайської сливи можуть зламатися.
 • Коренева шийка китайської сливи схильна подпреванію, тому з настанням відлиги, відгрібали сніг від стовбура.

 • Китайські сливи не переносять застою води. Навесні влаштовуйте канавки поруч з пристовбурних кругом, щоб забезпечити відтік зайвої вологи.

Відеоролик: посадка і добриво сливи

Відгуки садівників про сортах

Слива скороплодная набагато смачніше за все, що я пробував. Дуже сподобалося, смак свіже, ніж у домашніх слив.

Obyvatel

У нас ростуть дві китайські сливи (умови екстремальні для Московської області, минулий рік мороз -42 ºС, помёрзлі квіткові бруньки). Ці сливи стали улюбленицями не тільки нашими, а й усіх сусідів за красу і врожайність. Скороплідністю в липні все приймають за персик, а на початку серпня – за яблука китайки. Зливи великі, смачні, солодкі, з невеликою кислинкою. Єдиним, по-моєму, недоліком є ​​самобесплодни. Є в саду і звичайні сливи, смачні, але поступаються китаянкам.

Naka

Оленка вирощую багато років. Сортом дуже задоволений. Дуже ароматна з пряним смаком зливу. Хороша на їжу, прекрасна в компотах. Сливовиця з неї виходить теж дуже ароматна! Розмір варіює від року до року, коли досить велика – грамів під 50-60, коли дрібніші – 30-40. Врожайність хороша і регулярна. До хвороб і шкідників досить стійка. Єдиний її бич – це тля. Ще ніде немає, а на Оленці вже повно! В цілому сорт досить зимостійкий, але в 2014 році відзначив пристойне підмерзання однорічного приросту. Але нічого, оклигав. Ще не дуже подобається, що у неї Невідокремлювані кісточка, але це не так уже й страшно. Ніжна, смачна і дуже ароматна м’якоть Оленки вирішує все!

Еппл

Слива Оленка – це гарні плоди, постійна щедра врожайність і … І гарантовані масові навали попелиці, скорочення пагони, бідний кислуватий смак. Розчарувався давним-давно. Хоча зустрічав зразок, який попелиць не уражався, але все одно смак бідненький.

Nuitoha

Слива Золота куля – сорт цікавий, і досить давно відомий. Дозрівання раніше, плоди великі 40-50 г (в урожайні роки дрібніють), жовті з невеликим засмагою, соковиті, солодкі (кислинка у кісточки і шкірки). Смак плодів створює майже повну ілюзію, що їси перезрілий абрикос. Мабуть, за це його намагаються записати в абрикоси.

Ромашка13

Слива китайська є прекрасним варіантом для вирощування в несприятливих умовах Далекого Сходу і Сибіру. Вона чудово росте і дає хороший урожай в Підмосков’ї та інших регіонах європейської частини Росії. Хоча вона і не така соковита і велика, як слива домашня, але все ж у неї є і свої переваги. Плоди добре переносять транспортування і зберігаються в прохолодних умовах кілька місяців. До того ж слива китайська радує садівників не тільки урожаєм, а й чудовим цвітінням.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*